GüncelDurum.Com Hoşgeldiniz. | 8 Ekim 2015 Perşembe
$ GÜNCEL DOLAR KURU → Alış: 2.933 / Satış: 2.945
€ GÜNCEL EURO KURU → Alış: 3.311 / Satış: 3.324

türkiyede tuz üretimi varmı

Tuz, yani sodyum klorür (NaCl) , yerkabuğunda geniş bir alana dağılmıştır. 1 litre deniz suyu 25,1 gr tuz içerir. Dünyanın çeşitli yerlerinde, özellikle de A.B.D., S.S

türkiyede tuz üretimi varmı
  • 12.10.2009
  • 6096 okundu
Tuz, yani sodyum klorür (NaCl) , yerkabuğunda geniş bir alana dağılmıştır. 1 litre deniz suyu 25,1 gr tuz içerir. Dünyanın çeşitli yerlerinde, özellikle de A.B.D., S.S.C.B. ve Polonya'da, deniz suyunun buharlaşmasıyla oluşan büyük kaya tuzu birikintileri bulunur.

Tuz, Ortaçağ'in en önemli ticaret konularından biriydi: Akdeniz kentlerinden Comacchio, Venedik, Peccais ve Narbonne, önemli merkezlerdi. Setubal bölgesi ve özellikle Garonne nehrinin kuzeyinde (Brouage, Bourgneuf, Guerande) kalan Atlas okyanusu kıyıları, Kuzey Avrupa'nın gereksinimini karşılıyordu. O sıralarda kara taşımacılığının deniz taşımacılığına oranla daha düşük durumda oluşu nedeniyle Comte, Lorraine, Lüneburg, Avusturya (Tirol, Salzkammergut), Polonya (VVİeliczka), Macaristan'ın tuz ticaretini sınırlandırdı. Bu tuz yatakları, buharlaştırma kazanlarında çok miktarda odun kullanmayı gerektirdiğinden güç duruma düştü. Salamuranın koyulaştırılması ve tuzun geniş kullanılma alanları bulması sonucunda hükümdarlar bu maddeyi tekelleştirdiler ve vergilendirdiler.

Türkiye'deyse, İzmir Çamaltı tuzlasının tarihi pek bilinmemekle birlikte, bu tuzladan, ilkel yöntemlerle uzun zamandan beri tuz elde edildiği tahmin edilmektedir. Bu tuzlar, 1863 yılında İtalyanlar tarafından modernleştirilmiş, bir süre yerel tuz üreticileri tarafından işletilmiş, daha sonra Galata bankerlerine intikal etmiş ve karşılığında Hazine'ye ufak bir vergi ödenmiştir: 1912 yılında devletleştirilerek Maliye bakanlığı'na devredilmiş; 1933 yılında ise Tekel bakanlığı'na bağlanmıştır.

Kaynak:
Büyük Larousse, Cilt 19, sf 11775

ZİYARETÇİ YORUMLARI

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ