GüncelDurum.Com Hoşgeldiniz. | 9 Ekim 2015 Cuma
$ GÜNCEL DOLAR KURU → Alış: 2.894 / Satış: 2.905
€ GÜNCEL EURO KURU → Alış: 3.281 / Satış: 3.294

Susam Sokağı nedir

Google, ilk olarak ABD'de yayınlanan ve Türkiye'de de 80'li ve 90'lı yıllarda Türkçe uygulaması TRT'de yayınlanan, Susam Sokağı'nın 40. yılını özel bir logoyla kutladı.

Susam Sokağı nedir
  • 06.11.2009
  • 2006 okundu
Google, ilk olarak ABD'de yayınlanan ve Türkiye'de de 80'li ve 90'lı yıllarda Türkçe uygulaması TRT'de yayınlanan, Susam Sokağı'nın 40. yılını özel bir logoyla kutladı.

Çocukların televizyon yardımı ile eğitilmesi için yayın hayatına başlayan Susam sokağı (Sesame Street) 40 yaşına bastı. Dünyanın en ünlü arama motoru Google'da logosunu Susam Sokağı'nın en ünlü ikilisi Edi ile Büdü'yle renklendirdi.

Türkiye'de sabahçı ve öğleci öğrencilerin takip edebilmeleri için iki kuşak halinde yayınlanan Susam Sokağı, o dönem çocuklarının hayatında çok önemli bir yere sahipti.

Bir mahalle ortamında geçen program, gerçek ve Muppet karakterlerinden oluşmaktaydı. Eğitici, öğretici ve eğlendirici öğeleriyle okul öncesi ve erken dönem okul çocukları için sevilen ve takip edilen bir program olmakla birlikte, o yıllarda bir kült olmuş, aynı zamanda TRT klasikleri arasında yer alıyor.

İlk kez 1969'da ekranlara gelen ABD yapımı program, 10 Kasımda 40. yaşını geride bırakacak.

Joan Ganz Cooney ve Ralph Rogers tarafından kurulan, kar amacı gütmeyen "Sesame Workshop" kuruluşu ya da resmi adıyla Children's Television Workshop'un yaptığı program, 40 yılda birçok nesle okumayı, sayı saymayı öğretti ve "çeşitlilik" mesajı verdi. Program 140'dan fazla ülkede yayımlandı ve 100 kadar ödülü kucakladı.

Bir mahalle ortamında geçen, gerçek ve kukla karakterlerinden oluşan program, 40. yılını kutlamak için bu yıl, ABD Başkanı Barack Obama'nın eşi Michelle Obama'yı konuk edecek. First Lady, çocukları sağlıklı yiyeceklerle beslenmeye teşvik edecek.

Susam Sokağı'nın yayımlanmasının yıl dönümü dolayısıyla arama motoru Google da logosunu Susam Sokağı'nın sürekli didişen kukla karakterleri "Edi ve Büdü" olarak değiştirdi. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Google diyor ki:

    Bu google den korkulur herşeye el atıyor :)

YORUM YAZ