GüncelDurum.Com Hoşgeldiniz. | 4 Ekim 2015 Pazar
$ GÜNCEL DOLAR KURU → Alış: 3.021 / Satış: 3.033
€ GÜNCEL EURO KURU → Alış: 3.373 / Satış: 3.386

Osman F. Seden Hayatı

Osman F. Seden hayati ve Osman F. Seden ait tüm bilgilerini sitemizde bulabilirsiniz. Sizde Osman F. Seden hakkında birşeyler yazmak için yorum yapabilirsiniz.Osma

Osman F. Seden Hayatı
  • 23.11.2009
  • 2904 okundu
Osman F. Seden hayati ve Osman F. Seden ait tüm bilgilerini sitemizde bulabilirsiniz. Sizde Osman F. Seden hakkında birşeyler yazmak için yorum yapabilirsiniz.
Osman F. Seden Hayatı Kimdir Biyografi
Türk Sinemasının en usta yönetmenlerinden biriydi Osman Fahir Seden. Sinemacı bir aileden geliyordu. Türkiyede ilk sinema salonlarından birini açan ve ilk özel film yapımevini kuran sinemacı Kemal Sedenin oğlu olan Osman Seden babasının izinden yürümüştü.
22 Mart 1924te İstanbulda doğan Osman Seden ortaöğrenimini Alman Liseside gördü ardından da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Yabancı filmlerin dublajında çalışarak sinema dünyasına girdi. 1951de yapımcılık ve senayroculuğa başladı. İlk senaryosu 27 yaşında iken yazdığı "İstanbul Kan Ağlarken." Ve ilk yönetmenlik denemesi "Kanlarıyla Ödediler."
1960lı yıllara kadar dram ve macera filmleri çeken Seden daha sonra güldürü polisiye ve müzikal filmlere yöneldi. 1960-70 yılları arasında pekçok film çekti. Hepsinde de başarılıydı. En başarılısı ise "Çalıkuşu" oldu. Ancak 1973te baba yadigarı Kemal Filmi kapattı ve kendi adının baş harflerinden oluşan OFS Prodüksiyon Şirketini kurdu.
80li yıllar yeni bir sayfa açtı Sedenin yaşamında. Artık türkülü şarkılı filmler modasıydı ve o da bu modaya ayak uydurdu. Arabeskçilerin yükseliş döneminde onun da imzası oldu. "Yakılacak Kadın" "Telekız" "Yeniden Doğmak" "Yolpalas Cinayeti" ve "İki Kadın" filmleri Sedeni 90lı yıllara taşıdı.
Ancak sinemanın en görkemli günlerine tanıklık eden bu sinema adamı 90lı yıllardan itibaren bir yol ayrımındaydı. Yeşilçam artık ışıldamıyordu. O ise kameraların sesini duymak istiyordu. Ve sonunda tercihini kullandı; Zor olsa da televizyona filmler çekecekti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ