GüncelDurum.Com Hoşgeldiniz. | 29 Ağustos 2015 Cumartesi
$ GÜNCEL DOLAR KURU → Alış: 2.912 / Satış: 2.924
€ GÜNCEL EURO KURU → Alış: 3.285 / Satış: 3.298

Nejat Uygur öldümü

Arkadaşlar nejat uygur ölmedi çıkan haberler asılsızdır. Yalan yere haber yapanları şiddetle kınıyoruz. NTV'de Gülay Afşar'ın sunduğu 'Hafta Sonu Haber M

Nejat Uygur öldümü
  • 17.01.2010
  • 5312 okundu

Arkadaşlar nejat uygur ölmedi çıkan haberler asılsızdır. Yalan yere haber yapanları şiddetle kınıyoruz.


NTV'de Gülay Afşar'ın sunduğu 'Hafta Sonu Haber Merkezi' programına konuk olan Behzat ve Süheyl Uygur, babaları Nejat Uygur'un sağlığıyla ilgili konuşmalar sırasında internetten yakındılar.

Behzat Uygur, babalarıyla ilgili internette çok saçma sapan haberler çıktığını anlatarak "Nejat Uygur, makineye bağlandı, bitkisel hayatta, öldü, şeklinde acayip acayip, bir sürü siteler var ya, onlarda haberler çıkıyor. Ama her öyle haber çıktığında, canımızın acıdığını, sevenlerinin canının acıdığını söyleyelim" diyerek bu tür haberler yapanlara seslendi.

Süheyl Uygur ise, durumu bildikleri halde böyle haberleri görünce hemen telefona sarılıp evi arama ihtiyacı duyduklarını anlattı.

HASTA YATAĞINDA BİLE MİZAH YAPIYOR

Süheyl Uygur, babalarının oyunlarından replikler söylediklerini ve Nejat Uygur'un da eski repliklere yenilelerini eklediğini anlatırken Behzat Uygur da babalarının hasta yatağında bile mizah yapmayı sürdürdüğünü anlatarak "Her gittiğimizde sohbet ediyoruz. Bazen uyku halinde oluyor. O zaman geçiştiriyor bizi. Keyfi yerinde olduğu zaman çok güzel konuşuyoruz. Hayatın içinde herşey var. Bunu da yaşayacakmımız gerekiyormuş demek ki ama babamdan öğrendiğimiz kadarıyla, babam hasta yatağında bundan mizah çıkarmayı becerebiliyorsa, biz de evlatları ve onun çırakları olarak aynı evde bulunduğumuz zaman bunun eğlenceli, olumlu taraflarını konuşmayı seviyoruz" diye konuştu.

Televizyon Gazetesi.com
Nejat Uygur 1927 yılında Kilis'te dünyaya geldi. Öğretmen bir annenin ve subay bir babanın üç oğlundan ortancası olan Uygur, eğitimini Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde tamamladı. İlkokulu Siirt, Ezine ve İntepe'de okudu ve bu dönemde tiyatroya müsamerelerle başladı. Sarıyer, Çanakkale ve Manisa'da ortaokulu tamamladıktan sonra Güzel Sanatlar Akademisi'nin Heykel Bölümü'ne girdi ama mezun olamadı. Tiyatroya profesyonel olarak 1949 yılında "Nejat Uygur Tiyatrosu" ile adım attı. Nejat Uygur, düşündüğü ilk mesleğin tiyatro olmadığını belirtti: "Benim düşündüğüm ilk meslek pilotluktu. Çocukluğumda pilot olacağımı düşünürdüm. Hatta hiç unutmam Manisa'da olduğumuz yıllarda, yatak çarşaflarını alıp yüksek bir yerden aşağı atlamayı planlamıştım. Tecrübe pilotu olarak önce ağabeyim atladı ve ayağını kırdı. Ağabeyim Zeki Ayhan Uygur, Amerika'da ünlü bir beyin cerrahı şimdi. Onunla gurur duyuyorum. Ağabeyim burada deniz albayıydı, ordudan ayrıldı sonra." Gençlik yıllarında Amerika'ya ulaşmak isteğiyle gemici oldu:"Benim gençliğimde herkeste Amerika'ya gitmek gibi çok yoğun bir istek vardı. Bu yüzden liman cüzdanı çıkarttım ve gemici oldum. Hiç unutmam, bir Panama şilebinde çalıştım. Gemide kimsenin canı sıkılmazdı. Onlara fıkralar anlatır, taklitler yapardım. Herkes çok gülerdi. Sonra askere gittim, orada da arkadaşlarımı çok güldürürdüm. Giderek insanların yüzünü güldürmek bende tutku oldu. Sonra da tiyatro başladı zaten." 1943 yılında Sarıyer Halkevi'nde başladığı ***sla beraber spora karşı ilgisi arttı. Atletizm ve su topu yanısıra iyi bir at binicisidir. 1952 yılında eşi Nejla ile hayatını birleştirdi. 13 yıl süren Anadolu turneleri sürecinde sırasıyla Süheyl, Süha, Ahmet, Kemal ve Behzat adlı beş erkek çocukları dünyaya geldi. Süheyl ve Behzat babalarının deyimiyle "armut ağacının dibine düştüler" ve tiyatrocu oldular.T.C. Kültür Bakanlığı tarafından 1998 yılında devlet sanatçısı seçildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ