GüncelDurum.Com Hoşgeldiniz. | 13 Ekim 2015 Salı
$ GÜNCEL DOLAR KURU → Alış: 2.94 / Satış: 2.951
€ GÜNCEL EURO KURU → Alış: 3.346 / Satış: 3.359

Metin Akpınar Hayatı

Metin Akpınar hayati ve Metin Akpınar ait tüm bilgilerini sitemizde bulabilirsiniz. Sizde Metin Akpınar hakkında birşeyler yazmak için yorum yapabilirsiniz.Metin A

Metin Akpınar Hayatı
 • 23.11.2009
 • 14602 okundu
Metin Akpınar hayati ve Metin Akpınar ait tüm bilgilerini sitemizde bulabilirsiniz. Sizde Metin Akpınar hakkında birşeyler yazmak için yorum yapabilirsiniz.
Metin Akpınar Hayatı Kimdir Biyografi
1942 yılında İstanbulda Aksarayda dünyaya geldi. Babası Mustafa Bey annesi Nadide Hanımdır. Aksarayın sembollerinden Pertevniyal Lisesinde eğitim gördü.
1964 yılında Ulvi Uraz tiyatrosunda "Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım" ilk profesyonel oyununa imza atan Akpınar 1967 yılında ülkemizin ilk kabare tiyatrosu olan Devekuşu Kabare Tiyatrosunun kurucuları arasında yer aldı.
Sanatçı "Vatan Kurtaran Şaban" "Bu Şehri İstanbul Ki" "Yalan Dünya" "İnsanlığın Lüzumu Yok" "Aşk Olsun" "Deliler" ve "Geceler" gibi pek çok önemli oyunda rol aldı. Özellikle son yıllarda sıkça karşısına geçtiği kamera Akpınarın oyunculuk kariyerinde önemli bir yer tuttu.
Zeki Alasya ile birlikte oynadığı toplumsal içerikli komedi filmleriyle tanındı.
Akpınar Kemal Sunal ile birlikte oynadığı ve yönetmenliğini Sinan Çetinin yaptığı" Propaganda" filmiyle adından söz ettirdi.
Zeki Alasya ile birlikte yaptıkları şaşkın kahraman ikilisini ile Türk sinema izleyicisinin kalbinde yer etti.
Akpınar çocukluğunu hiç unutmadı
Aksarayda Çingene Hakıknın Konağı adıyla bilinen İbrahim Efendi Kimyevi çalışanlarının değişik bölümlerinde oturduğu bir mekanda doğdum orada büyüdüm. Bu konak Aksarayın merkezi gibiydi. Çocukluğum çok güzel geçti. Jenerasyon şimdiki gibi birbirinden uçurumlarla henüz ayrılmamıştı. Biz televizyon çocuğu değildik. 37 yıl oturdum Aksarayda ve bu süre içinde sadece iki berber değiştirdim. Birisi Civan Berberi Hasandı diğeri Göçmen İdris.
Aksarayda doğup büyüyen Metin Akpınarın kabadayılık konusunda da tecrübesi vardı. Üstelik aileden bilgiliydi...
Anne tarafımın kabadayısı çoktur. Kaşıkçı Ahmet dayım Mevlanakapılı bir kabadayıydı. Bir konsolu vardı üst gözü hafif aralık dururdu hep. Muştası küçük sustalısı saldırması her şeyi oradaydı. Üzerinde taşımazdı bunları. Gerektiği zaman sözleşirler randevalaşırlardı. Çiyanlık yapılacaksa gelir hangi silahta karar kılınmışsa onu alır giderdi. Şimdi gibi bir araba dolusu adamın tek kişişe çullanıp haşat etmeleri olmazdı o zamanlar. Silah çekilih arkadan adam vurmak ayıplanırdı. Anacığım hep o endişeler içinde yıllarca yaşadığı için beni önceleri hanım evladı olarak büyütmeye çalıştı. Ama ya özümde vardı ya da o baskıdan ötürü isyan etmiş de olabilirim. İlkokulu bitirince kaldırıma attım kendimi. Dayak yiye yiye atmasını öğrendim...

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. ayşe yıldız diyor ki:

  metin zeki şaban düdük necmi siz loko köpekler cingene sizsiniz görgüsüzayı

 2. A.Aktaş diyor ki:

  Metin Akpınar sizi severek izliyordum Sosyalve Halkçı Yanınızı Saygı duyuyordum. Papatya Dizinizde KAFKAS HALKLARINDAN DÜNYANIN ÖZGÜRLÜK Şahsiyeti İAMAM ŞAMİLi Papatya dizisinde eve gelen hırsıza benzetinceye kadar. T.Cumhuriyetinde 6 Milyon ÇERKEZE Bu hakaretinizi Çok ÇİRKİN Buluyoruz.Ben Bir ÇERKEZİM T.Cumhuriyetinin örnek Vatandaşıyım.Bu Halk Düşmanlığınızı Şahsen Demokratik Düşüncemle Size ve O dizinin Yazarını ve Tüm ilgililerini Protesyo Ediyorum. Sanatçı Halkın Örnek şahsiyetleri Olaktır.HALKları ve Kültürleri Saygılı olmak T.Cumhuriyetine SAYGILI OLMAKTIR.T.Cumhuriyetine SAYGILARMLA.

 3. Alasya diyor ki:

  metin akpınar evlimi diye aradım fakat evli değilmiş teşekkürler.

YORUM YAZ