GüncelDurum.Com Hoşgeldiniz. | 4 Ekim 2015 Pazar
$ GÜNCEL DOLAR KURU → Alış: 3.021 / Satış: 3.033
€ GÜNCEL EURO KURU → Alış: 3.373 / Satış: 3.386

Kozmik oda nedir

Kozmik odada neler var? kozmik terimi üst düzey demek üst görevliler girer genelde çift kapıldır temir parmaklıklardan oluşur. Demir parmaklıklarda kilit mevcut. Çİft kil

Kozmik oda nedir
 • 27.12.2009
 • 12721 okundu
Kozmik odada neler var? kozmik terimi üst düzey demek üst görevliler girer genelde çift kapıldır temir parmaklıklardan oluşur. Demir parmaklıklarda kilit mevcut. Çİft kilit sistemi vardır. Şifreli olarak veya parmak iziyla açılır. Dışarıdan takip kesinlikle mümkün değildir. Özel Kuvvet Komutanlığına bağlıdır. Özellikle yunanistanla ilgili belgeler kozmik odadadır.
Mahkeme kararıyla odada aramalar başlatıldı. Çok gizli ibareli belgeler savcılar tarafından inceleniyor.
Sivil savcılığın arama yaptığı Genelkurmay Başkanlığı’ndaki kozmik odada savaş durumunda neler yapılacağı, gizli cephaneliklerin yeri gibi çok sayıda önemli bilgi bulunuyor.

Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı Seferberlik Tetkik Kurulu'ndaki (STK) mühürlü kozmik odaların kapısı yüz ve parmak izi tanıyan, 17 haneli şifrelerle açılıyor.

Çok sınırlı sayıda personelin girmek için yetkili olduğu odalarda, olası bir savaşta devlet büyüklerinden işadamlarına kadar ülke için önemli olan isimlerin nasıl ve nerede korunacağına dair detaylı planlar yer alıyor.

Özel Harp Dairesi adıyla anılan STK'nın görev tanımı eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt döneminde güncellendi.

Daha önce "Olası bir düşman işgaline karşı gayrinizami harp tekniklerini planlamak ve savaş zamanında bunları uygulamak" olan görev tanımı "Psikolojik, siyasi ve ekonomik iç ve dış savaş tehdidine karşı" olarak geliştirildi. Bu kapsamda bölge başkanlıkları da 14'ten 22'ye çıkarıldı.

KOZMİK ODA NEDİR

STK, bir iç ya da dış savaş ihtimaline karşı barış zamanında gayrinizami harp planlarının alt yapısını oluşturmakla görevli bir birim. Gayrinizami bir harpte görev yapacak kişiler sivil halktan da seçiliyor ve eğitim veriliyor. Olası bir savaşta bu siviller düşmana karşı mücadele ediyor, askeri operasyonlara destek veriyor.

'ÇOK GİZLİ' KART
Teşkilat için seçilen sivil personele, üzerinde Genelkurmay Başkanı'nın imzası bulunan bir kart veriliyor. "Çok gizli" dereceli bu kartlar, ilgili personele imza karşılığı veriliyor ve okunduktan sonra yine imza karşılığı geri alınıyor. Sivil üyelerin hiçbiri birbirini tanımıyor. Çoğunluğu etnik çeşitliliğin olduğu bölgeler olmak üzere halihazırda 22 ilde başkanlık var.

STK olası bir savaşta korunacak isimlerin nerelerde saklanacağı, nasıl iletişim kurulacağı, yiyecek ve içecek ihtiyacının nasıl karşılanacağı, hangi güzergâhlardan geçiş yapacağı detaylı bir şekilde planlanıyor. Bu çalışmalar, değişen şartlara göre sürekli olarak güncelleniyor.

Gayri nizami harp planlarının olduğu bu odalar, alışılmış şekilde balmumuyla mühürlü değil. İleri teknolojiyle korunan bu odalar yine sürekli güncellenen şifrelerle, yüz ve parmak izi tanıyan sistemlerle mühürlü tutuluyor. Benzer sistemler Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bazı birimlerinde de var. Askeri kaynaklardan alınan bilgilere göre, bu planların içinde Türkiye'nin önde gelen iş adamları, hukukçular, akademisyenler ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin adı yer alıyor. Olası bir harp durumunda bu kişilerin nasıl bir görev üstleneceği de ayrıntılarıyla belirtiliyor. Ancak, bu kişilerin, kendilerine verilecek görevlerden barış döneminde haberleri yok.

ABD’NİN TEKLİFİYLE KURULDU
1970 yılında ABD'nin teklifi üzerine Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde kurulan Seferberlik Tetkik Kurulu'nun amacı Rusya'nın muhtemel bir işgalini engellemekti.

Rusya, Türkiye'yi işgal ederse, gerilla hareketiyle karşılık verilecekti. O dönemde savaş halinde sivil halkın kullanılması için, yerlerini sadece hücre başkanlarının bildiği silahlar yer altına saklandı.

Soğuk Savaş'ın ardından STK hücreleri etnik ve mezhep farklılıklarının oluştuğu yerlere konuşlandırıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. can almeş diyor ki:

  nedir bu kossmik oda yhavv

 2. meleklerden 1.sı diyor ki:

  icon igrenc nedemek oldugu yazmıyor icon icon icon icon

 3. lölö tırinay diyor ki:

  kozmik oda devletin savunma planlarının tamamını içerir bura en ulaşılamaz yer olmalıdır ama ne yazık ki buralar artık gayet kolay ulaşılır yerler oldu

YORUM YAZ