GüncelDurum.Com Hoşgeldiniz. | 3 Eylül 2015 Perşembe
$ GÜNCEL DOLAR KURU → Alış: 2.954 / Satış: 2.965
€ GÜNCEL EURO KURU → Alış: 3.317 / Satış: 3.330

Fazla oturmanın zararları

Bilim insanları, çok fazla oturmanın ölüm riskini artırdığını saptadı. Buna göre vaktinin yarısını oturarak geçiren insanlar spor yapmalarına rağmen aşırı kilo ve kalp

Fazla oturmanın zararları
 • 22.01.2010
 • 6732 okundu
Bilim insanları, çok fazla oturmanın ölüm riskini artırdığını saptadı. Buna göre vaktinin yarısını oturarak geçiren insanlar spor yapmalarına rağmen aşırı kilo ve kalp krizi riskiyle karşılaşabilir.

Bilim insanları ciddi bir uyarıda bulunarak, fazla oturmanın ölümcül olabileceğini belirtti. Uzmanlar düzenli egzersiz yapılsa bile, çok uzun süre oturarak durmanın  önemli sağlık bozuklukları ortaya çıkarabileceğini ifade etti.

Yapılan araştırmalar çok fazla televizyon seyreden, bilgisayar başında oturan veya araba süren insanlarda kilo sorununun ve kalp krizini riskinin önemli ölçüde arttırdığını ortaya koydu.

İsveç Spor Sağlık Bilimleri akademisyeni Elin Ekblo-Bak, vücudun dört saat oturduktan sonra zararlı tepkiler vermeye başladığını ve şeker ve yağ düzenlemekten sorumlu olan genlerin çalışmayı durdurduklarını belirtti.

DÜZENLİ SPOR YAPMAK ÇÖZÜM DEĞİL
Dünya Sağlık Örgütü uzmanlarından Tim Armstrong ise, düzenli spor yapan bir insanın saatlerce oturarak yaptığı sporun etkisini ortadan kaldırabileceğini belirtti. Bu yüzden günde bir kez egzersiz yapmak yerine gün içine yayılmış egzersizlerin daha yararlı olacağını ifade etti.

Londra’da bir finans şirketinde çalışan 31 yaşındaki Aytekin Can, her gün masa başında saatlerce oturduğunu, boş zamanlarından ise dövüş sporlarıyla ilgilendiğini belirterek, “Oturmanın çok zararlı olduğunu düşünmek istemiyorum. Ümidim yaptığım sporun sağlığıma yeterince katkıda bulunması” dedi.

17 BİN KİŞİLİK ARAŞTIRMA
Kanada’da 17 bin insan üzerinde birkaç yıldan beri sürdürülen araştırmanın sonucunda çok fazla oturmanın tam olarak ne kadar zararlı olduğunun saptanamadığı belirtildi. Araştırmanın başındaki isim Peter Karzmarzyk, “Yine de spor yapıyor olsun ya da olmasınlar, çok fazla oturanlarda ölüm riski artıyor” dedi.

ABD’de 2003 ve 2004 yıllarında yapılan anketler, Amerikalıların vakitlerinin yarısını masa başında veya araba sürerken geçirdiklerini ortaya çıkarmıştı. Uzmanlar, bu durum engellenemeyecek olsa da, spor yapmaktan vazgeçilmemesini öneriyorlar.
Uzmanlar ideal oturma biçiminin bilinmesini ve saatte bir 5-10 dakika yürünmesini öneriyorlar.

Büro çalışanlarının sürekli oturmalarının, özellikle kemiklerin zayıflaması, kan damarlarının daralması ve kasların şeklinin bozulması gibi sağlık sorunlarına yol açabileceğine dikkat çekiliyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Fizik Tedavi Anabilim Dalı ögretim görevlisi Prof. Dr. Halil Koyuncu’nun, internette sağlık alanında hizmet veren “www.worldmedline.com” sitesinde yer alan yazısında, “sürekli oturmanın zararları”na dikkat çekiliyor ve uyarılarda bulunuluyor. Yazıda, daha çok büro çalışanlarının ve özellikle bilgisayar kullanıcılarının gün boyu oturdukları belirtilerek, bunun zamanla kemikleri zayıflattığı, damarları daralttığı ve kasların şeklinin bozulmasına yol açtığı kaydedildi.

Bu şekilde çalışanlardan her 10 kişiden 7-9’unda bel, her yüz kişiden 30-60’ında boyun ağrısı şikayetleri görüldüğünü ifade eden Koyuncu, “Bu durum sürekli oturarak ya da uzun süre ayakta durarak çalışmaktan kaynaklanıyor. Gazeteciler, memurlar, doktorlar, muhasebeciler, operatörler ve tezgahtarlar en çok risk altında olan meslekler. Çare, en azından saatte bir, 5-10 dakika dolaşmaktır” dedi.

OTURMAYI BİLMEK

Yazıda “en ideal biçimde oturmasını bilmek” gerektiğine dikkati çekilerek, bunun için de şunların yapılması önerisinde bulunuldu:

Sırtınız dik, masa çalışırken eğilmenizi gerektirmeyecek yükseklikte ve uzaklıkta olmalı. Masayla vücut arasında kolları esnekçe kullanmayı sağlayacak bir oran bulunmalı. Doğru oturuş pozisyonunu koruyabilmek için bulunulan ortamın aydınlatması ve ısısının da kişinin rahat edebileceği durumda olması gerekiyor. Tüm bunlar sağlandığında bile kısa süreli yürüyüş ihmal edilmemeli. Mesai sonrasında da yatarak dinlenme yöntemi izlenmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Spider Man diyor ki:

  Evet çok doğru fazla oturmak çok zararlı sağlık için vucut hiç bir şey yapmıyor yürümüyor.Bizim komşumuz hep oturuyor ve çok uyuyor.Ona oturmanın zararlı olduğunu söyledim yinede oturuyor oturmaktan ayakları ağrıyor ayaklarında tuz var doktorun söylediğine göre.Ben oturmayı hiç sevmem otursam bile bilgisayarda oturuyorum 1-2 saat ama çok yürüyorum yürümüyi seviyorum vucudumun gücü artıyor tüm organlar rahatlıyor genişliyir ferahlıyor. icon icon

 2. asasdas asdasdasd diyor ki:

  ya git zararı falan yok oturmanın. icon

 3. Zeki diyor ki:

  internet basinda cok fazla durmanin etkileri çok kötü otura otura popomda çıban çıktı çok oturmanızı tavsiye etmem.

YORUM YAZ