GüncelDurum.Com Hoşgeldiniz. | 7 Ekim 2015 Çarşamba
$ GÜNCEL DOLAR KURU → Alış: 2.985 / Satış: 2.997
€ GÜNCEL EURO KURU → Alış: 3.347 / Satış: 3.360

dilekçe yazma

Dilekçe hakkı, ayrıca 3071 sayılı Yasa ile daha ayrıntılı bir biçimde düzenlenmiştir. Yasanın 3. maddesi TBMM ve yetkili makamlara yazı ile başvuru hakkını, 4. ma

dilekçe yazma
 • 07.09.2009
 • 23014 okundu
Dilekçe hakkı, ayrıca 3071 sayılı Yasa ile daha ayrıntılı bir biçimde düzenlenmiştir. Yasanın 3. maddesi TBMM ve yetkili makamlara yazı ile başvuru hakkını, 4. maddesi dilekçede bulunması gereken unsurları ve 7. maddesi de dilekçenin sonucundan muhataplarının 2 ay içinde bilgilendirileceğini belirtmektedir.

* Yasa, dilekçelerin kabul edilmezliğinden bahsetmemekte ancak belli durumların varlığında incelenemeyeceğini belirtmektedir.

* Anayasal ve yasal düzenlemelerden anlaşılacağı gibi, verilen dilekçenin içeriğinin kabul edilmez olduğu durumda dilekçelerin bu nedenle işleme konulamayacağının başvurucuya bildirilmesi hukuk devleti ilkesinin bir gereği olarak ortaya çıkmaktadır. Bu açık düzenlemelere karşın uygulama; dilekçe sahiplerinin saiklerinin sorgulanması, bazılarının gözaltına alınmaları ve tutuklanmaları biçiminde olmuştur.

* Anayasa'nın 38. maddesine göre; "Kimse, işlendiği zaman yürürlükte bulunan kanunun suç saymadığı fiilden dolayı cezalandırılamaz; kimseye suçu işlediği zaman, kanunda o suç için konulmuş olan cezadan daha ağır bir ceza verilemez." Aynı düzenleme Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 7. maddesinde de yer almaktadır.

DİLEKÇE NASIL YAZILMALIDIR

Bir dilekte yada şikayette bulunmak veya bilgi vermek amacıyla resmi makamlara sunulan tarihli,imzalı mektuptur.Kişiyi ve kamuyu ilgilendiren bir hakkın sağlanması, bir haksızlığın düzeltilmesi, kaldırılması için gerçek yahut tüzel kişilerce ilgili makamlara yazılan yazılara dilekçe denildiği gibi, istida, arzuhal de denir.
Dilekçe Yazımında Göz Önünde Bulundurulması Gereken Kurallar :
• Dilekçeler,konularına göre uzun veya kısa olabilir. Konular kısa v öz olarak belirtilir. Gereksiz ayrıntılara yer verilmez.
• Dilekçelerde ciddi, ağırbaşlı bir dil kullanılır. Anlatımın yalın ve duru olmasına özen gösterilir. Süslü,yapmacık,laubali bir ifadeden kesinlikle kaçınılmalıdır.
• Dilekçeler ; çizgisiz,beyaz dosya kağıdına daktiloyla veya dolmakalemle,okunaklı el yazısıyla yazılmalıdır.
• Dilekçe hangi kuruma veriliyorsa,bu makamın adı başa yazılır. Kurum adının sağ altına kurumun bulunduğu şehir adı yazılır.
• Konunun kısa bir özeti bu başlığın altına yazılır.
• Daha sonra konunun belirlendiği metin bölümüne geçilir. Bu bir şikayet dilekçesiyse,şikayet sağlam kanıtlara dayandırılmalıdır. Eğer iş isteme dilekçesiyse, öğrenim durumu,yaş,kısa bir özgeçmiş,kurumca aranan seçkin nitelikler açık seçik belirtilmelidir.
• Dilekçede bir durum belirtiliyorsa ,son cümle Durumu bilgilerinize saygılarımla sunarım, bir istek belirtiliyorsa Gereğini izinlerinize saygılarımla sunarım şeklinde olmalıdır.
• Dilekçe bitiminde sağ alt köşeye ad ve soyadı yazılmalı,imzalanmalıdır. Tarih,isim ve imzanın bir satır üstünde olabileceği gibi dilekçenin sağ üst köşesine de konulabilir.
• Sol alt köşeye açık adres yazılmalıdır.
Dilekçe, herkesin zaman zaman yazmak zorunda kalabileceği bir mektup türüdür. Dilekçenin ilk bakışta güven verici bir düzen içinde olması gerekir.

Dilekçelerde kırmızı veya kurşun kalem asla kullanılmaz.

DİLEKÇE ÖRNEĞİ

Örnek 1
..
ADLİ SİCİL VE İSTATİSTİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE
ANKARA


………………………………………………verilmek üzere, sabıka kaydım olup, olmadığının tarafıma bildirilmesini saygılarımla arz ederim.

…/…/2006
Adı ve Soyadı

İmza

Örnek Resim

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. cemre seda diyor ki:

  bune yaaa hep istanbul ankara bizede hoca istanbulda yaşamamıza rağmen başka bir ilin olsn ddi yaaaaaa nsl hoca bu

 2. şuayp aktaş diyor ki:

  bencede bizim memleketide yayınlayın

 3. osman çark diyor ki:

  bizim üsteki kadın çop döktü toplamıyo bunun kaldırılmasını önemle rica ediyorum

 4. halil bakır diyor ki:

  bizim memleket çok güzel

 5. alex srimonia diyor ki:

  was very good site for me too icon

 6. şeval kara diyor ki:

  benim memleketim çok güzel icon

 7. BEREN SAAT diyor ki:

  icon bence güzel bi örnek çocuklarr

 8. lşdslşmgfds diyor ki:

  icon icon çok çirkinmiş örnekler hiç beğenmedim... icon

 9. heh ondan diyor ki:

  olum bunu yazanın ta sülalesini hiç bişi anlamadım len

 10. heh ondan diyor ki:

  adam ol be dilekçe yazmayı bilmior top

 11. gdfgzfdg diyor ki:

  icon icon hiç biyerde yok yaaaaaaa icon

 12. kıvanç tatlıtuğ diyor ki:

  icon milli eğitim bakanın yüzünden bütün çocuklar okularda sitelere giremiyolar.o yüzden bende bu d,ilekçe örneklerine baktım.

 13. lidyanur atlık diyor ki:

  Otomatik çeviri özelliğine sahip yeni bir tarayıcı deneyin.Google Chromeu indirinKapat Google Translate Kaynak dil: Türkçe Hedef dil: İngilizce İngilizce Türkçe Rusça Dili algıla çok değişik Türkçe İngilizce Rusça various

 14. tuba diyor ki:

  hiç beğenmedim doğru düzgün örnek yok

 15. kerim diyor ki:

  DİLEKÇE ÖRNEKLERİ http:dilekceyaz.netDefault.aspx Sitemi zde adli dilekçe örnekleri, idari dilekçe örnekleri, kaymakamlık dilekçe örnekleri, dava dilekçe örnekleri gibi çok sayıda hazır dilekçeyi bulabilir kolayca bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

 16. ali diyor ki:

  benim memleket çok güzl yaaaa icon

 17. JOHN diyor ki:

  I LİKE NATİONALİTY icon

 18. eenes diyor ki:

  :)

YORUM YAZ