GüncelDurum.Com Hoşgeldiniz. | 6 Ekim 2015 Salı
$ GÜNCEL DOLAR KURU → Alış: 2.985 / Satış: 2.997
€ GÜNCEL EURO KURU → Alış: 3.347 / Satış: 3.360

Arşimet Kimdir

Bundan 2000 yılı aşkın bir süre önce, eski Yunanistan Via Siraküze şehrinde bir bilim adamı,herkese açık genel bir hamamda suyla dolu banyo küvetine girmişti. Arkasına ya

Arşimet Kimdir
 • 10.01.2010
 • 7392 okundu
Bundan 2000 yılı aşkın bir süre önce, eski Yunanistan Via Siraküze şehrinde bir bilim adamı,herkese açık genel bir hamamda suyla dolu banyo küvetine girmişti. Arkasına yaslanıp da, suyun banyo küvetinin yanlarından dışarı aktığını görünce aklında parlak bir fikir kıvılcımlandı.

-Evreka,evreka,diye bağırarak küvetten fırladı.Bir hamam havlusuna sarındı ve doğru evine koştu.

Bilim tarihine geçen bu banyo olayındaki adam, "evreka, evreka"yani "buldum,buldum" diye sokaklarda koşan ünlü Yunan bilgini, Arşimet’ten başkası değildi.

Arşimet`in küvetteki suyu gözlerken farkına vardığı gerçek, bu olguyla bulduğu şey,uzun süreden beri üzerinde çalıştığı, cevap aradığı bir sorunla ilgiliydi. Yunan Kralı Hiero , saray kuyumcusuna yeni bir taç hazırlamasını emretmişti . Bunu yapması için de belirli miktarda altın verilmişti. Kral, kuyumcunun altının bir kısmını çaldığından ve onun yerine daha ucuz olan gümüş kullandığından şüpheleniyordu. Saray bilgini Arşimet`ten de gerçeği ortaya çıkarmasını istemişti.

Arşimet.madenlerin değişik ağırlıkları olduğunu biliyordu. Küçük bir altın küpü,boyutları aynı olan gümüş bir küpten daha ağırdı. Altından tacı eritip boyutları belirli bir tüp kalıbına dökebilir ve bunun ağırlığını aynı boyutlarda gümüş bir küpün ağırlığıyla kıyaslayabilirdi. Fakat bu durumda taç bozulacaktı. Onun için başka bir çare bulması gerekiyordu.

Banyo yaparken farkına vardığı gerçek şuydu Küvete girdiği zaman,küvette bulunan suyun seviyesi yükselmişti. Başka türlü söylemek gerekirse, vücudunun ağırlığı (kitlesi),belirli miktarda bir su kitlesinin yerini almıştı.

Bunun üzerine hemen evine koşup bazı deneyler yaptı.Çok geçmeden, değişik maddelerin aynı miktar suyun yerini almadığını gördü. Altın gümüşten ağır olduğu için, saf altından yapılmış bir küp, saf gümüşten yapılmış bir küpten daha küçüktü. Arşimet, altın küpün gümüş küpten daha az suyun yerini aldığını gördü.

Tacın yapısında gümüş olup olmadığını bulmak için bu ilkeden yararlanmayı düşündü. Bir su kabına, tacın ağırlığına eşit miktarda altın,başka bir kaba gene tacın ağırlığına eşit miktarda gümüş,üçüncü bir kaba da tacın kendini koydu.Yaptığı deneyde, tacın altından daha fazla ve gümüşten daha az su kitlesiyle yer değiştirdiğini ortaya yıkardı.

Bu sonuca göre, taç sırf altın veya sırf gümüşten yapılmamıştı. Bunların karışımından yapılmıştı. Arşimet`in buluşuyla, kralın kuyumcusu sadece işinden değil hayatından da oldu.

Arşimet böylelikle kralın derdini halletmişti ama,deneylerine son vermedi. Katı maddelerin bünyesine ilişkin en önemli bilgileri,bir kapta yer değiştirdikleri su miktarını ölçerek, bundan vardığı sonuçlarla ortaya koydu. "Arşimet Kanunu" diye tanımlanan bu ilke,aradan yirmi yüzyıldan fazla zaman geçmiş olmasına rağmen bilim adamları tarafından yapılan bazı hesaplamalarda hâlâ güvenle uygulanmaktadır.

C) çağdaki filozofların ve matematikçilerin çoğu,düşüncelerini kuramsal (teorik) olarak ortaya koymakla yetinirlerdi. Bunların doğruluğunu ispatlamak çabasına girişmezlerdi.Arşimet, çalışmalarını ve vardığı sonuçların doğruluğunu deneyle re dayandırıyordu.

Arşimet`in,çok büyük ağırlıkları çok küçük bir çabayla hareket ettirebilen bir makine yaptığı da ona ilişkin söylentiler arasındadır. Söylentiye göre, Arşimet bu makinenin kasnaklarından geçirilen,bir ucu yüklü bir gemiye bağlı bir zincirin öteki ucunu Kral Hiero`ya uzatmıştı. Kral Hiero da zinciri çekmiş ve büyük bir şaşkınlıkla koca geminin hareket ettiğini görmüştü.

Bir süre sonra, Romalılar Siraküze şehrini kuşatmışlardı. Yunanlılar, Roma gemilerine karşı Arşimet`in bu makinesinden yararlandılar. Büyük kancalarını, kıskaç görünüşündeki kollarını denize doğru indiren ve Roma gemilerini böylece kavrayıp havaya kaldıran makine,onları kayalıkların üzerine atarak parçalanmalarını sağlıyordu. Arşimet`in bir başka uygulaması da,dev büyüteçlerle Roma gemilerinin üzerine güneş ışığını düşürmesi ve gemileri yakmasıydı.Bilim tarihinde ölümsüz yeri olan Arşimet, matematik ve geometri konusunda çok değerli eserler yazmıştır.

İsa`dan önce 212 yılında Romalılar nihayet Siraküze şehrine girmişler, Roma ordusunun komutanı Marcellus,bu büyük bilim adamına dokunulmamasını emretmişti. Pazar yerinde toprağa çizdiği bir daireyle ilgili hesaplar yapan büyük bilim adamı sarhoş bir Romalı asker tarafından öldürüldü.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. duru çimen diyor ki:

  ya çok fazla uzun değilmi ama ben hayatınıda istemiştim çıkmadı çok pardon ama gerçekten dünyada salak çok

 2. aslı diyor ki:

  çok uzunnnnnnnn icon icon

 3. Bahadır Sencer diyor ki:

  Başka site yokmu yaa icon

 4. Bahadır Sencer diyor ki:

  Başka site yokmu yaa icon

 5. hasan emre diyor ki:

  daha uzun yazamadınızmı icon su na bak sanki bana destan

 6. azize aydoğan diyor ki:

  bune ya aşırı uzun icon

 7. eda su diyor ki:

  uzun

 8. defne baş diyor ki:

  bence uzun ama çok güzel

 9. esim bayar diyor ki:

  aayyyy çok uzun mal mısınız bu kadar uzun şey koymuşsunuz yaaaq icon icon

 10. ferdi demir diyor ki:

  çok uzun kısa isterim icon icon icon icon icon icon icon icon icon icon icon icon

 11. hümeyra kılıç diyor ki:

  icon icon icon icon

 12. azra diyor ki:

  beni_7_bitirdi_35@hotmail.com ekleye bilirsiniz... ayrıca bu ne yaa böle çk uzun bana tarih şeridi lazım sıfırın bulunuşu-psagor bağıntısı vb. gibi tarihleri lazım ltfn yardım...

 13. beni_7_bitirdi_35@hotmail.com diyor ki:

  ekleyebilirsiniz...ayrıca beğenmedim siteyi...

 14. sanane diyor ki:

  BUNE YAA ÇOK UZUNMUŞ KISA YOOK MU icon

 15. EYLEM sanane diyor ki:

  ço uzunnnnnnnnnnnnnn icon icon icon icon icon icon icon icon icon

 16. baran diyor ki:

  yuh artık ya destanmı yazıyosunuz Arşimedin hayınımı icon

 17. yağmur çilek diyor ki:

  çok kısa bee icon

 18. hasan yılmaz diyor ki:

  yazdım roman oldu kampanyası icon

 19. Gamze nur çelik diyor ki:

  bu ne böle ya destan mı yadınız icon

 20. büşra gül ceylan diyor ki:

  harbi destan olmuş bktan başka bişeye benzemio mallar

 21. hacer karadağ diyor ki:

  gerçek destan lar gibi

 22. elif kuluçka diyor ki:

  icon çok teşekkür ederim ama biraz uzun, kısaltıpta yazabilirim :)

 23. zeynep nur diyor ki:

  bu ne beeeeee icon iyki kısa yazıodu uzun yazsa ne cıkardı icon icon icon icon icon icon

 24. adılazımdeğil diyor ki:

  ilk olarak kanunlarını istemiştim ve çok uzun daha çabuk bişiler lazım ki çoğumuzda böle düşünüyodur kesin icon

 25. SANANE diyor ki:

  çok uzun ya ben bunu nasıl yazıyım icon

 26. cemal diyor ki:

  çok özür abi bu cok uzun AMA

 27. pelin ceylan diyor ki:

  destann icon

 28. angelo fıne diyor ki:

  destan bu arkadaşımmm

 29. sofya durgun diyor ki:

  lazımdı vede buldum icon

 30. tuğçe diyor ki:

  bune be öf destandan biluzun icon

 31. Ayşe Gül diyor ki:

  arkadaşlar bütün söylediklerinize katılıyorum buna kısa denilmişse uzuna ne derler düşünemiyorum... icon icon icon icon icon icon icon icon icon icon icon icon icon icon

 32. zeynep kürcan diyor ki:

  arkadaşlar sizinde hayatınız yazsa orda kısa olmicak herhalde hayat uzun olduğu için uzun yazmışlar sizin hayatınızda söyle yazsalr misal: doğdu büyüdü genç oldu evlendi yaşlandı öldü olmaz ondan uzun yazmışlar adı üstünde hayatı diyo yani ben size katılıyorum ama ne yapabilcez icon icon icon icon icon icon icon icon

 33. buse sayışman diyor ki:

  abi kısa dediğiniz bumu milleti aldatmaya utamıyormusunuz icon icon icon icon icon icon

 34. buse sayışman diyor ki:

  abi kısa dediğiniz bumu milleti aldatmaya utamıyormusunuz icon icon icon icon icon icon

 35. yok diyor ki:

  hepiniz terbiyesiziniz

 36. meral apo diyor ki:

  salaklar bune ya icon icon icon icon

 37. emir aslan diyor ki:

  ömrüm yetmez

YORUM YAZ