GüncelDurum.Com Hoşgeldiniz. | 6 Ekim 2015 Salı
$ GÜNCEL DOLAR KURU → Alış: 2.985 / Satış: 2.997
€ GÜNCEL EURO KURU → Alış: 3.347 / Satış: 3.360

Ağva'da hafta sonu tatili

Belde, İstanbul'un Şile ilçesine bağlı Tatlı 1 tatil bölgesidir. Kirlenmemiş çevresiyle ilgi çekmektedir. Latincede iki nehir arasına yerleşmiş köy anlamına gelen

Ağva'da hafta sonu tatili
  • 09.03.2011
  • 1395 okundu
Belde, İstanbul'un Şile ilçesine bağlı Tatlı 1 tatil bölgesidir. Kirlenmemiş çevresiyle ilgi çekmektedir. Latincede iki nehir arasına yerleşmiş köy anlamına gelen Ağva, Yeşilçay ve Göksu Deresi'nin Karadeniz'e döküldüğü yerde yer almaktadır. Ağva, İstanbul'a 100km. uzaklıkta bulunduğundan şehrin ziyaretçisi ve stresinden uzaklaşmak düşünenlerin en uğrak beldesi olmaktadır. Çoğunlukla bahar ve yaz zamanında yoğunluk kazansa da kış mevsiminde da görülmeye değer güzellikte. Bozulmamış yemyeşil doğası, masmavi berrak denizi, koyları, şelaleleri ile gelen gelenlere kusursuz güzelliğini sergilemektedir.

Karadeniz'e sahili olarak Ağva 3 km genişliğindeki plajıyla yaz mevsiminde İstanbul'luların günübirlik dinlenme yapmasına imkan oluşturmaktadır. Ayrıca Ağva'da yer alan çok sayıda motel ve pansiyonlarla eşsiz 1 tatil geçirebilirsiniz. Çamlarla kaplı koylarda jábega oksijenli 1 huzur yapma imkanı bulabilirsiniz. Ağva aileniz ve sevdiklerinizle huzurdolu, sakin ve dinlendirici zaman geçirebileceğiniz bir mekandır. Sizi çevresiyle içine alacak farklı ve unutamayacağınız zamanlar geçireceğiniz 1 sığınak gibidir.

Ağva'da gezilmesi gereken yerlerin başında Kilim Koyu, Saklı Göl, Gelin Kayası gelmektedir. Yeşil Çay bulunan Aşıklar Yolunda sevdiğinizle unutamayacağınız 1 yürüyüş geçirebilirsiniz. Ayrıca yol boyunca bulacağınız iskelelerdeki teknelerle koyları rahatlıkla gezip görebilirsiniz.

Ağva balık tekneleri

Göksu Deresi çevresinde bulunan otel ve pansiyonlarda kalabilirsiniz. Ayrıca bölgede kano ve deniz bisikletiyle yapacağınız aktivitelerle değişik ve hoş bir zaman değerlendirebilirsiniz.

Ağva'ya gidipte balık yemeden dönmemelisiniz. Karadeniz'den çıkan taze balıkların tadını hayatınız boyunca unutamayacaksınız. Yörede bulunan oteller ayrıca restorant ve bar hizmetide vermektedir. Göksu Deresi etrafındaki motellerde yemek yerken derede yüzen ördek ve balıklarıda besleyebilirsiniz. Her zaman hizmet veren otellerde kapalı restorant ve şömine kuruludur. Hafta sonları kahvaltı yapmak için tercih edebileceğiniz bir yerdir.

Ağva 'ya ulaşım çok kolaydır. İstanbul'dan Ümraniye Şile yolunu takip ederek Ağva'ya giden sahil yolunu kullanabilirsiniz. Ya da aynı yoldan gelip Şile'den sonra Ağva'ya giden dağ yolunu takip ederek Teke köyüne geçebilirsiniz. Bu yolun tek kötülüğü çok virajlı olması. Aya yol boyunca benzersiz doğayı bakmaya doyamayacaksınız.

Ağva'ya otobüsle de gelebilirsiniz. İstanbul-Harem Üsküdar'dan Şile- Ağva'ya otobüs kalkmaktadır. Ayrıca Gebze-Ağva kenarında da otobüs güzergahı bulunmaktadır. Kalkış saatleri mevsime göre değişmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. cemcemal diyor ki:

    Merhaba, geçen hafta ağva turuna katıldım. Tek kelime ile harika bir haftasonu geçirdim. Fakat çok kısa olması beni çok üzdü. Bir dahaki sefer turla değil aracımla gitmeyi planlıyorum. Ağvada tavsiye etiiğiniz otel varmı.

YORUM YAZ