GüncelDurum.Com Hoşgeldiniz. | 13 Ekim 2015 Salı
$ GÜNCEL DOLAR KURU → Alış: 2.94 / Satış: 2.951
€ GÜNCEL EURO KURU → Alış: 3.346 / Satış: 3.359

Kız kulesininn hikayesi

Bir çok kişinin gittiği Kız Kulesi genelde aşıkların yeri olarak tanılır. Kız kulesinin hikayesini merak edenler için biraz araştırma yaparak gerçek hikayesine ulaşmaya ç

Kız kulesininn hikayesi
 • 06.09.2009
 • 6730 okundu
Bir çok kişinin gittiği Kız Kulesi genelde aşıkların yeri olarak tanılır. Kız kulesinin hikayesini merak edenler için biraz araştırma yaparak gerçek hikayesine ulaşmaya çalıştık.Bilindiği gibi Kız kulesi Mersin’dede var Istanbulda’da var peki nereden geliyor bu kız kules ? Neden kız kulesi denilmiş ?  Buyrun Alt tarafta anlatmaya çalıştık umarım anlamışsınızdır hikaye tamamen gerçekten ibarettir.

Kızkulesi ile ilgili anlatılan ilk hikaye; Ovidius’un kaydettiği bir aşk hikayesidir. Hero ile Leandros adlı iki gencin hüzünlü aşkını anlatan bu hikaye, Hero’nun kuleden ayrılmasıyla başlar. Hero Afrodit’in rahibelerindendir ve aşka yasaklıdır.Yıllar sonra Afrodit’in tapınağında yapılan bir törene katılmak için kuleden ayrılır ve orada Leandros ile karşılaşır. Birbirine aşık olan iki genç, Leandros’un gece kuleye gelmesi ile aşklarını kutsarlar. Kızkulesi her gece iki gencin gizli aşkına ve yasak sevişmelerine tanıklık eder. Leandros’un yüzerek kuleye geldigi fırtınalı bir günde Hero’nun yaktığı sevda ateşinin feneri söner. Karanlıkta yolunu kaybeden Leandros boğazın sularına gömülür. Sevgilisinin öldüğünü gören Hero da kendini Kızkulesi’nden boğazın sularına bırakır.


Kavuşamayan aşıklara atfen anlatılan bu hikayeden başka bir de; Kleopatra’nın sonuna benzer bir sonun anlatıldığı yılan hikayesi vardır. Kehanete göre kralın birine, çok sevdiği kızı onsekiz yaşına geldiğinde bir yılan tarafından sokularak ölecegi söylenir. Bunun üzerine kral denizin ortasındaki bu kuleyi onararak kızını buraya yerleştirir. Kaderin kaçınılmazlığını kanıtlarcasına, kuleye gönderilen üzüm sepetinden çıkan bir yılan, prensesin tenine süzülerek zehrini boşaltır. Kral, kızına demirden bir tabut yaptırarak Ayasofya’nın giriş kapısının üstüne yerleştirir. Bugün bu tabutun üstünde iki delik vardır. Yılanın, ölümünden sonra da onu rahat bırakmadığına dair hikayeler anlatılır.

En son anlatılan hikaye ise Osmanlı Dönemi ile ilgilidir. Battal Gazi’nin askerleri ile Kızkulesi’ne baskın yaparak kuleye saklanan hazinelerin ve Üsküdar Tekfuru’nun kızını kaçırdığı ile ilgili hikayedir. Battal Gazi tekfurun kızı ve hazinelerini aldıktan sonra Üsküdar’dan atına atlayıp oradan uzaklaşmıştır. Çokça bilinen “Atı alan Üsküdar’ı geçti” lafı bu hikayeden gelir. Bu hikayeden günümüze gelen bir diğer şey de küçük kulemizin ismi ile ilgilidir. Diğer efsanelerdeki prenseslere de atfen Türkler buraya Kız-Kulesi ismini vermişlerdir.


Antikçağ’da Arkla (küçük kale) ve Damialis (dana yavrusu) adları ile anılan kule, bir ara da Tour Leandros ismi ile ün yapmıştır.Şimdi ise “Kızkulesi” ismi ile bütünleşmiş ve bu ismi ile anılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. sadsad sadsad diyor ki:

  Merak Etmişitm babam anlattı birde burdan duydum. icon icon icon icon icon icon icon icon icon icon icon icon

 2. mahmut gül diyor ki:

  çok iyi bişey

 3. molfiks diyor ki:

  molfiks molfiks ee molfiks molfiks ee sen rahat uyu tam 15 yaşında icon icon icon icon

 4. niko bellic diyor ki:

  kız kules beatiful yes what ı am can not speak turkis icon icon

 5. ali özmen diyor ki:

  güzel kız kulesi icon

 6. Özge diyor ki:

  niye kiz kulesi adini vermişler nereden bileyim sorulara bak :)

 7. Sonay diyor ki:

  kiz kulesi ismini nerden almiş ödev çıkartmam lazım ödevi olanlar paylaşabilir mi?

 8. melisa gültepe diyor ki:

  ödevime çok iyi yaradıicon icon

 9. lölkkl diyor ki:

  icon icon icon icon icon

YORUM YAZ